ЕК за ТВ 24: Важно е земјата да продолжи со реформскиот процес

/

Европската Комисија ја забележа оставката на премиерот Заев и порачува земјата да продолжи со реформскиот процес, вели Ана Писонеро, портпаролката на ЕК, во изјава за ТВ 24.

Според Писонеро, официјален Брисел го следел вториот изборен круг преку ОБСЕ-ОДИХР и порачува властите и сите засегнати страни ефикасно да ги адресираат преостанатите и претстојните препораки на меѓународната мисија на навремен и инклузивен начин.

На прашањето за став за оставката на Заев, но и за свечените изјави на новите советници во Аеродром и Штип без уставното име на земјава, од Писонеро вели– Ја забележуваме најавата на премиерот Заев за оставка. Важно е земјата да продолжи да ги спроведува реформите поврзани со ЕУ. Ги охрабруваме новите градоначалници и членовите на општинските совети да придонесат за унапредување на реформската агенда на ЕУ во интерес на сите граѓани. – изјави Ана Писонеро портпарот на Европска Комисија.

Извор: zoom.mk

Претходна статија

16-годишно девојче починало од ковид-19 на Инфективната клиника

Следна статија

Во буџетот за 2022 г. се предвидени 5 % покачување на платите во здравството

Најново од Вести