ЕМА: Премногу бустер дози може да го ослабнат имунитетот

/

Европската агенција за лекови предупреди дека повторувањето на дополнителните дози на вакцината против коронавирус може да има негативен ефект врз имунитетот и може да не биде одржливо.

Повторувањето на засилената доза на секои четири месеци може да го ослаби имунолошкиот одговор и да убие луѓе, соопшти Европската агенција за лекови (ЕМА).

Наместо тоа, државите треба да направат подолга пауза помеѓу засилените дози и да ги врзат за постудената сезона, слично како кога се работи за вакцинација против грип, според агенцијата, пренесува Блумберг.
Целиот напис прочитајте го овде.
Извор: zoom.mk

Претходна статија

Судењето на Рашковски почнува на 25-ти јануари

Следна статија

Македонскиот дипломатски синдикат до Димитров: Пустошот што го остави во МНР тешко дека ќе може да се поправи

Најново од Вести