Груевски и Јанкулоска на суд за набавката на мерцедесот

//

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска треба да се појави во Кривичниот суд на првото рочиште за набавката на луксузниот мерцедес од 600.000 евра, во случајот то СЈО го отвори под името„Тенк”. Обвинета во овој случај е и екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Предметот и е доделен на Добрила Кацарска.

Во случајот „Тенк“, како што наведоа од СЈО во соопштението при информирање за случајот, осомничени се две лица кои се товарат за злоупотреба на службената положба и овластување во периодот од февруари до октомври 2012 година, а „за да ја исполнат желбата на тогашниот премиер“ (Никола Груевски, н.з.) за набавка на „специјално возило“.Претходна статија

Времето денес- сончево и топло

Следна статија

Грција ќе и достави на Македонија нацрт спогодба во четири точки

Најново од Вести