Инфекцијата со коронавирус е три пати помала кај вакцинираните

/

Целосно вакцинираните луѓе во Англија имале три пати помала веројатност да бидат позитивни на коронавирус отколку невакцинираните луѓе, според британското истражување објавено денеска. Тоа е студија на научници од Империјалниот колеџ во Лондон спроведена на 98.233 тестови за коронавирус помеѓу 24 јуни и 12 јули.

Вкупно 0,63 проценти од тестовите биле позитивни (или 1 на 158), при што процентот на позитивни кај невакцинираните изнесува 1,21 проценти и кај целосно вакцинираните 0,4 проценти. Студијата, исто така, посочува дека резултатите покажуваат дека вакцинираните луѓе имаат помала веројатност да го пренесат вирусот отколку невакцинираните луѓе, бидејќи количината на вирус во нивното тело е помала.

Сепак, некои британски претставници и научници повикаа на претпазливост, откако владата ги олесни сите рестриктивни мерки на 19 јули, вклучително и укинување на задолжителното носење маски во одредени затворени простории.



Документ на американската влада протечен минатата недела предупредува дека инфекциите кај целосно вакцинираните луѓе не се толку ретки како што се мислеше и дека вакцинираните луѓе лесно го пренесуваат вирусот.

Извор: zoom.mk

Претходна статија

Јанев: Бугарија испраќа на РС Македонија помош за гаснење на пожарите

Следна статија

Голем број на заразени денеска, 164 нови случаи од Ковид 19, половина од нив во Тетово

Најново од Вести