ИЗЛОЖБА НА АНГЕЛИЦА СТОИЛЈКОВИЌ ВО МКЦ

/

Во горното фоаје на Младинскиот културен центар во Скопје, денес (15 мај 2018) во 20 часот ќе биде отворена самостојната изложба на Ангелца Стоилјковиќ насловена „Предели на поетиката на предвидливото во трансферзалите на ововремената појавна стварност“…

На изложбата авторот ќе се претстави со 24 дела, цртежи изработени во 2017 и 2018 година. Ангелца Стоиљковиќ е добитник на наградата на ДЛУМ за најдобар „Експериментален цртеж“ во 2017 година и оваа изложба ДЛУМ ја организира како наградна изложба.

Љубителите на ликовнaта уметност изложбата ќе имаат можност да ја видат до 25 мај.Претходна статија

ФОКУС: СЕДУМДЕСЕТ ОТСТО ОД БУГАРИТЕ САКААТ МАКЕДОНИЈА ДА ВЛЕЗЕ ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА

Следна статија

СУДЕЊЕТО ЗА „ТАРГЕТ“-„ТВРДИНА“ Е ОДЛОЖЕНО ЗА 19 ЈУНИ

Најново од Истакнато

Невладини организации на македонски Бугари од РС Македонија со осуда за срамниот говор на омраза кон Бугарите и Бугарија на фудбалскиот натпревар меѓу РС Македонија и Бугарија во Скопје

Претставници на 10 граѓански здруженија на граѓани на РС Македонија, со бугарска национална самосвест, испратија писмо