|

Израел објави снимка за која тврди дека докажува дека Хамас носел заложници во болницата Ал Шифа

Израел во неделата ги засили наводите за злоупотреба од страна на Хамас во најголемата болница во Појасот Газа, велејќи дека заробениот војник бил егзекутиран и двајца странски заложници биле држени на местото кое е во центарот на израелската разорна шестнеделна офанзива.

Во еден момент, како засолниште за десетици илјади палестински воени бегалци, болницата Ал Шифа ги евакуираше пациентите и персоналот кога израелските трупи влегоа минатата недела во, како што ја нарекоа, мисија за искоренување на скриените објекти на Хамас.

Израел, исто така, бара околу 240 луѓе киднапирани од Хамас во Газа по нападот на 7 октомври.

Еден од нив беше 19-годишната Ноа Марчиано, израелски регрут, чие тело беше пронајдено во близина на Шифа минатата недела. Хамас рече дека таа бил убиена во израелски воздушен напад и објави видео на кое се чини дека покажува тело без ознаки освен рана на главата.

Израелската војска соопшти дека форензичкото испитување покажало дека таа се здобила со повреди кои не се опасни по живот од таков удар.

„Според разузнавачките податоци – цврсти разузнавачки информации – Ноа беше однесена од терористите на Хамас во ѕидовите на болницата Шифа. Таа беше убиена таму од терорист на Хамас“, изјави главниот портпарол контраадмирал Даниел Хагари, според Ројтерс.

Во својот телевизиски брифинг, Хагари рече дека вооружени лица на Хамас донеле Непалец и Тајланѓанец во Шифа, меѓу странските работници фатени во рацијата на 7 октомври. Тој не ги наведе имињата на двајцата заложници.

Се чини дека видеото од ЦЦТВ емитувано од Хагари прикажува група мажи како маршираат во болницата, на изненадување на медицинскиот персонал. Друго видео покажува повреден маж на количка, а друг човек во близина, во цивилна облека, имал автоматска пушка.

Хамас веднаш не ги коментираше изјавите на Хагари. Палестинската исламистичка група, која управува со Газа, претходно соопшти дека однела некои од заложниците во болници на лекување.

Исто така, во неделата, израелската војска објави видео од, како што го опиша, тунел долг 55 метри ископан од Палестинци 10 метри под комплексот Шифа.

Слични Објави