Јули беше најтоплиот месец откако се мери температурата на Земјата

Јули беше најтоплиот месец откако се мери просечната температура на Земјата.

Американската национална администрација за океани и атмосфера соопшти денеска дека минатиот месец просечната температура на копното и површината на океаните во светот била 0,01 степени Целзиусови повисока отколку во претходниот најтопол јули – во 2016 година. Според нив, тоа е дел од влошување на трендот поврзан со климатските промени.

„Јули е генерално најтоплиот во годината, но јули 2021 година се надмина себеси, стана најтоплиот јули и месец што некогаш е регистриран“, наведе Рик Спинрад, директор на одделот.

Температурниот рекорд во јули е 0,02 степени над претходниот, измерен во 2016 година и повторен во 2019 година и 2020.Статиустиката се води веќе 142 години.

Извор: zoom.mk

Претходна статија

Одбележуваме 70 години од убиството на „Струмичката петорка“

Следна статија

„Модерна“ поефикасна против делта сојот од „Фајзер“

Најново од Вести

Без вода делови на Чаир

Од ЈП „Водовод и канализација“ известуваaт дека поради уличен дефект ф 300 мм на Бул. Македонско-косовска