Кејп Таун, првиот главен град во светот што ќе остане без вода

//

Кејп Таун во Јужна Африка е светски познатa туристичка дестинација. Но,постои можност да стане познат по тоа што е првиот главен град во светот кој ќе остане без вода. Најновите проекции укажуваат на тоа дека  градот може да остане без вода уште во март. Кризата е предизвикана од тригодишната дождовна суша, заедно со зголемената потрошувачка од растечката популација… (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

ПО МАРАТОНСКИ РАЗГОВОРИ: Ќе направат ли Меркел и Шулц конечно влада?

Следна статија

Обвинителството отвори истрага за загадувањето

Најново од Вести