Ќофтиња од тиквички и магдонос

/

Состојки:
– 2 средни тиквички
– свеж магдонос
– 100 гр. сирење
– 2 јајца
– 2-3 лажици брашно
– 1/4 лажичка црвен пипер
– сол по вкус
– масло

Подготовка:
Исчистете ги тиквичките од семките и потоа изрендајте ги. Ставете ги во длабок сад, посолете и потоа исцедете ги.  Додадете го магдоносот, изренданото сирење и останатите производи и убаво измешајте. Загрејте го маслото. Со раката или со лажица направете ќофтиња и започнте да ги пржите на умерена температура по 3-4 минути од секоја страна. Послужете ги топли или ладни заедно со јогурт или лук по желба.

На здравје!

Претходна статија

Светот денес: 10 провокативни илустрации кои ја откриваат горчливата вистина

Следна статија

20 одлични идеи за летен маникир

Најново од Магазин

(Видео) Проф. Павлов: Ги повикувам на дијалог двата синода во Софија и во Скопје, БПЦ треба да заземе поактивна позиција во однос на црквата во РС Македонија

Македонската православна црква би требало да биде автономна во рамките на Константинополската патријаршија или да речеме