Командантот на KFOR ја посети Косовска Митровица

//

Командантот на KFOR генерал-мајор Салваторе Куочи во вторникот ја посетил Косовска Митровица, каде  се состанал со раководителот на локалната општинска администрација Адријана Хоџиќ. Главната
темата на разговорите била целокупната безбедносна ситуација во градот,
Генерал Куочи изјавил дека KFOR ќе продолжи да помага за зачувување на мирната и безбедна средина во Косовска Митровица и дека се надева на коректен однос на локалната администрација.
Од своја страна, Хоџиќ истакнала дека очекува КФОР да ја следи безбедноста на сите граѓани
и ја потврди подготвеноста на локалната администрација да соработува со војската.
Посетата на командантот на КФОР во северна Митровица се случи една недела по убиството
Оливер Ивановиќ, еден од српските лидери, во овој дел на Косово.Претходна статија

Сончево време со слаб ветер и температура до осум степени

Следна статија

Денеска во Давос средба меѓу Заев и Ципрас

Најново од Вести