|

Макрон во Париз ќе го прими новиот германски канцелар Олаф Шолц

Францускиот претседател Емануел Макрон во петок ќе го пречека новиот германски канцелар Олаф Шолц во Париз на инаугуративна работна средба на која двајцата најмоќни лидери на ЕУ ќе се обидат да најдат заеднички јазик за справување со кризата во Унијата и пошироко.

На дневен ред, велат француските власти, се тензиите околу Украина, за која американските власти веруваат дека може да се соочи со руска окупација на почетокот на следната година, како и приоритетите на Макрон за шестмесечното француско претседавање со Европската унија, кое започнува на 1 јануари.

Макрон воспостави пријателски односи со претходничката на Шолц, Ангела Меркел, која ја прекина германската традиција со поддршка на заедничките напори за задолжување за време на пандемијата на Ковид-19.

Но, двајцата лидери не се согласија за некои клучни точки, вклучувајќи го и германскиот увоз на гас од Русија, која негира дека планира да ја окупира Украина, и нејзиниот однос со другите конкуренти, како што е Кина.

Другите земји на ЕУ, исто така, работеа на создавање мини сојузи, како што е „штедливата четворка“ на фискално конзервативните западни нации или Вишеградската група во Источна Европа, делумно за да ја надоместат нееднаквоста што произлегува од француско-германските напори за координација.

Друг проблем е како да се финансира транзицијата кон позелена енергија и дали нуклеарната енергија и природниот гас може да се сметаат за обновливи извори и како такви да се субвенционираат.

Макрон сака да изгради нови нуклеарни реактори во Франција, додека веќе постои план Германците да се затворат. Сепак, новиот договор за германска коалиција не го решава ова прашање, оставајќи простор за компромис, смета Париз.

„Добро е да се има француско-германска двојка која добро се сложува… но никогаш не е доволно“, вели Марион Гајард, експерт за француско-германски односи во Институтот за политички студии во Саинс-По во Париз.

Француските дипломати се оптимисти за тоа како би можел да изгледа односот со Германија под Шолц.

Извор: zoom.mk

Слични Објави