Министерство за здравство: Регистрирани се 398 нови случаи на КОВИД-19

/

Во последните 24 часа се направени 6.383 тестирања, а регистрирани се 398 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 136
• Тетово – 86
• Гостивар – 46
• Куманово и Кичево – по 23
• Битола – 15
• Охрид и Струмица – по 13
• Дебар – 10
• Струга – 6
• Кавадарци – 5
• Кочани – 4
• Прилеп и Валандово – по 3
• Велес, Штип, Свети Николе и Ресен – по 2
• Радовиш, Делчево, Пробиштип и Македонски Брод – по 1.
Пријавени се 4 починати лица : 3 од Куманово (29г,49г и 74г) и еден од Гостивар (78г).
Регистрирани сe 18 оздравени пациенти од:
• Скопје – 7
• Битола – 4
• Куманово – 3
• Радовиш – 2
• Штип и Берово – по 1.
Досега во земјата се направени вкупно 1.019.192 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 158.025 бројката на оздравени пациенти е 150.524, на починати е 5.507, а бројот на активни случаи изнесува 1.994.Претходна статија

Заев им се заблагодари на сите земји што испратија помош во борбата против огнената стихија што ја зафати РС Македонија

Следна статија

Заев: Граѓаните да не се грижат, штетите од пожарите ќе бидат надоместени

Најново од Вести