МЗ: 30 НОВОЗАБОЛЕНИ, ВКУПНО 384 ЗАРАЗЕНИ

//

Вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 384 лица, пренесува Канал 5.

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје-12, Куманово – 8, Прилеп – 9 и Крива Паланка-1.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува 384 лица. Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:

 Скопје – 195

 Куманово – 62

 Дебар – 47

 Штип – 15

 Прилеп – 21

 Тетово -13

 Струга – 9

 Велес – 6 Битола – 4

 Охрид – 3

 Кавадарци – 2

 Гостивар – 1

 Гевгелија – 2

 Струмица- 1

 Крива Паланка – 2

 Кочани – 1

Во изминатото дено-ноќие направени се 342 теста, од кои: преку ИЈЗ – 177, преку Ветеринарен факултет – 20, преку Авицена – 21, преку Биотек – 24, Филип Втори (Жан Митрев) – 100.

Досега се направени вкупно 4.117 тестирања на Ковид-19.

Претходна статија

КОВИД-19 ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА 30.000 ЛУЃЕ ВО БУГАРИЈА

Следна статија

СЕВЕРНА КОРЕЈА ТВРДИ ДЕКА СÈ УШТЕ НЕМА НИТУ ЕДЕН СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС

Најново од Вести