МЗ: ОЗДРАВЕНИ СЕ 36 ПАЦИЕНТИ, ПОТВРДЕНИ НОВИ 22 СЛУЧИ НА КОВИД 19,ПОЧИНАТИ СЕ 6 ЛИЦА

/

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Прилеп, пациент на 58 години, хоспитализиран на клиниката од 19 април и 63 годишен пациент на болничко лекување од 9 април, и двајцата приклучени на механичка вентилација. Во ГОБ „8 септември“ починаа три лица, двајца пациенти од Скопје на 75 и 58 годишна возраст и двајцата хоспитализирани на 26 април, и пациентка од Тетово на 51 година, хоспитализирана од 12 април. Пред два дена почина и пациентка од Скопје на Клиниката за онкологија на 71 година. Нејзиниот позитивен резултат на ковид-19 е стигнат во текот на вчерашниот ден, пренесува Канал 5.

Во изминатите 24 часа направени се 362 тестирања, а потврдени се 22 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-11, Куманово-2, Струга-1, Велес-3, Кавадарци-2, Гостивар-2 и Неготино-1.

Со ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја изнесува 1421, бројката на оздравени пациенти е 589, на починати е 71 , а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 761. Последната дистрибуција по градови е следна:

• Скопје – 486

 Куманово – 378

 Дебар – 51

 Штип-34

 Прилеп –143

 Тетово – 75

 Струга – 65

 Велес – 69

 Битола –19

 Охрид –15

 Кавадарци – 7

 Гостивар –17

 Гевгелија – 4

 Струмица – 2 Крива Паланка-5

 Радовиш – 4

 Крушево – 3

 Кочани – 28

 Пробиштип – 2

 Кичево – 2

 Неготино -5

 Демир Хисар – 1

 Македонски Брод -2

 Пехчево- 1

 Валандово -1

 Виница – 2

Направените 362 теста се преку: ИЈЗ –203, Ветеринарен ф-тет -8 , Авицена –11, Биотек –45, Филип Втори (Жан Митрев) –48, Систина со PCR метода -25 и МАНУ -22 . Досега во земјата се направени вкупно 15771 тестирања на ковид -19.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби примени се 5 нови пациенти, а во моментов се хоспитализирани вкупно 52. Критично болни и на механичка вентилација се 3 пациенти, 25 се со потешка клиничка слика и на кислородна маска.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 3 нови, а вкупно хоспитализирани 28 пациенти. Со потешка клиничка слика се 3 пациенти, а на респираторна машина вкупно 6.

Во болницата во Битола се лекуваат 6 пациенти, а на домашно лекување се следат 8. Во Штип на болничко лекување има 2, а на домашно се следат уште 6 пациенти. На останатите инфективни одделенија во Прилеп, Велес, Куманово, Гостивар, Охрид, Тетово се хоспитализирани вкупно 46 пациенти, позитивни и суспектни на ковид -19.Претходна статија

КРАТЕЊЕТО НА ПЛАТИТЕ НА ПРАТЕНИЦИТЕ СУДИИТЕ И ОБВИНИТЕЛИТЕ ПАДНА НА УСТАВЕН

Следна статија

ПОВЕЌЕ ОД 150 ЛЕКАРИ ПОЧИНАЛЕ ОД КОРОНАВИРУС ВО ИТАЛИЈА

Најново од Вести