НАЈЛОШ ДЕН ВО БРАЗИЛ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА, ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ ДЕКА СЛЕДИ УШТЕ ПОЛОША СОСТОЈБА

/

Бразил има најлош ден од почетокот на пандемијата. Во изминатите 24 часа бројот на случаи скокна за 17.408, а забележани се и 1179 смртни случаи.

Вкупно во Бразил од почетокот на пандемијата забележани се 271.628 заразени, а 17.971 починати. Повеќе потврдени случаи во целиот свет има само во САД и Русија.

Експертите се во страв поради пукање на здравствениот систем поради големиот број болни и напоменува дека вистинскиот број на заразени е многу поголем, а врвот се уште не е достигнат.

Претседателот Жаир Болсонаро и натаму ја занемарува опасноста од пандемијата. Наспроти постојаниот раст на заболени и починати, Болсонаро и натаму бара од гувернерите да ја отворат економијата.

Светската здравствена организација ја прогласи Латинска Америка за ново жариште на пандемијата.Извор: МакфаксПретходна статија

ГДУ-ПРИЛЕП: ЛУЃЕТО ОД С. КАНАТЛАРЦИ ОД ВТОР РЕД- НЕМААТ ПРИСТАП ДО ВОДА

Следна статија

БРИТАНИЈА СО НАД 35.000 ПОЧИНАТИ Е ЕВРОПСКА ДРЖАВА СО НАЈГОЛЕМА СМРТНОСТ

Најново од Вести

(Фото) Вандалски акт или фотошоп- кој успеа да избрише буква од името на македонистичкиот клуб во Благоевград, напишано од внатрешната страна на излогот на клубот?!

Организацијата „Нов Асном“ денеска преку соопштение испратено до медиумите во РС Македонија се обиде да направи