|

Научниците прават вакцина во прав: Еве зошто оваа технологија е од големо значење за светот

Иако беа развиени и во употреба првите вакцини против коронавирусот, тоа не значи дека научниците од целиот свет се откажале од нивниот понатамошен развој. Се бараат уште поефикасни и поевтини вакцини кои можат да ја запрат пандемијата.

Така, во Шведска, хемичарот Ингемо Андерсон од компанијата Иконово развива вакцина против корона која не би се администрирала на класичен начин, со инјекција, туку преку инхалатор.

Имено, оваа верзија на заштита од вируси доаѓа во форма на прашок и е поедноставна и поевтина за производство од другите вакцини на пазарот.

– Доволно е да се отстрани мал пластичен дел и да се активира инхалаторот. После тоа, ставете го во уста и длабоко вдишете, објасни за Би-Би-Си Joоан Ваборг, директорката на фабриката, која е заинтересирана за производство на вакцини, кои, ако сè оди како што треба, може да се користи дома.

Фабриката Иконово соработува со стартапот ISR, кој разви вакцина против коронавирусот во прав. За разлика од моментално достапните вакцини, вакцината во прав користи произведени протеини на вирусот SARS-CoV-2 и може да толерира температури до 40 степени Целзиусови.

Тие во моментов го тестираат влијанието на вакцината врз алфа и бета варијантата на коронавирусот, и ќе помине некое време пред да го докажат неговиот целосен ефект. Имено, досега е тестирано само на глувци, иако се собрани средства за да се започне клиничко тестирање и врз луѓе.

Ако тие можат да докажат ефект како другите вакцини (или дури и поголеми), вакцинскиот прав може да го промени текот на пандемијата, бидејќи нејзината дистрибуција би била побрза и полесна во делови од светот каде што нема услови за складирање на вакцините на многу ниско ниво на температури.

Друга фабрика работи на развој на вакцина против коронавирусот која полесно и поедноставно ќе се дистрибуира низ целиот свет. Зикум тестира технологија што би земала постоечка (или идна) вакцина и ќе ја дехидрирала на начин што не ја намалува нејзината ефикасност. Ова би значело дека течната вакцина би била дехидрирана, транспортирана во форма на прашок до местото на вакцинација и мешана таму со стерилна вода непосредно пред администрацијата.

Дури и ако технологиите што ги развиваат не се потребни за да се стави крај на пандемијата на коронавирус, доколку бидат успешни, тие ќе можат да се применат на други вакцини и лекови и со тоа да овозможат нивна полесна дистрибуција и примена, пренесува Би-Би-Си.

Алтернатива на вакцината во течна состојба не е нова, започна клиничко испитување на вакцината во облик на таблети во Тел Авив.

Компанијата наведува дека израелската пилула ќе биде соодветна за едноставна почетна вакцинација, бидејќи нема да има потреба да се чува на ниски температури, а во исто време ќе се елиминира потребата од професионалци кои даваат вакцини.

Пред оралната вакцина да пристигне во Израел на тестирање, имаше најави од Русија дека тамошните научници исто така измислиле вакцина што може да се земе орално – преку јогурт или кефир.

Извор: zoom.mkСлични Објави