Невообичаено: Фотографии што ги провоцираат сетилата

/

Моника Карваљо е уметник којa создава фото манипулации кои го збунуваат мозокот. Презентирајќи невозможни слики таа ги тера луѓето да размислат што е точно она што навистина го виделе.  Моника користи свои сопствени фотографии кои ги обработува со Photoshop.

Таа самата вели дека во процесот на инспирација се обидува да најде сличности помеѓу кадрите во однос на бојата, текстурата и формата.

На пример, планинските врвови што ги сликала во Грција ја потсетуваат на горната усна; патеката Оксфорд има иста боја како и нејзината кожа… Овие фотографии ќе ги предизвикаат вашие сетила и ќе ве натераат да ги изгледате двапати.Погледнете ја галеријата:

Претходна статија

9 брзи и лесни фризури што треба да ги пробате

Следна статија

Знаци кои покажуваат дека ТОЈ нема да биде добар сопруг

Најново од Магазин