Пилешки џигерчиња со печурки

/

Состојки:
– 500 гр. пилешки џигерчиња
– 1 кромид
– 2 пиперки
– 150 гр. печурки
– 3 лажици масло
– 100 гр. путер
– 2 кисели краставички
– 3 домати
– сол
– бибер

Подготовка:
Исчистете ги џигерчињата, измијте ги, ставете сол и бибер и ставете ги да се пржат во путерот. Исечете ги кромидот, печурките, пиперките и киселите крставички и ставете ги во џигерчињата да се испржат. На крај додадете ги доматите (рендани) и оставете го јадењето на оган се до негова готовност или се додека течноста не се намали на половина.На здравје!

Претходна статија

Најубавите цитати за љубовта

Следна статија

„Бидете добри кон луѓето и јадете повеќе сладолед…“

Најново од Магазин