|

Променливо облачно и студено со засилен ветер од северен правец

Денеска ќе биде променливо облачно и студено со засилен до силен ветер од северен правец, (локално над 80 км/час).

Во утринските часови во југозападните делови ќе има слаби врнежи од дожд, а на планините и на повисоките места во текот на денот ќе провејува слаб снег. Минималната температура ќе биде во интервал од 0 до 6, а максималната ќе достигне од 5 до 12 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно и судено со сончеви периоди. Ќе дува засилен северен ветер, кој ќе надминува брзина над 60 км/час. Минималната температура ќе се спушти до 3, а максималната ќе достигне до 9 степени.

Во следните денови времето ќе биде стабилно со пониски утрински температури, а дневните ќе бидат во пораст.

Слични Објави