Расте бројот на лица во самоизолација во Кочани

/

Бројот на позитивни на Ковид-19 во Кочани е во пораст и во моментот под постојан надзор на полицијата се 40 лица кои се во самоизолација. Сите тие добиле позитивен тест на коронавирусот или биле во контакт со заболено лице, информираа за МИА од Одделението за внатрешни работи – Кочани.

– Во моментов во Кочани, 26 лица се активни на вирусот, а бројот е во постојан пораст. Заедно со другите позитивни ги следиме во однос на почитувањето на мерките за домашна изолација. Во соработка со инспекциските служби, од понеделник ќе постапуваме согласно пропишаните мерки од Владата за невакцинираните и нивното присуство во угостителските и други јавни објекти, истакна Александар Максимов, началник на Одделението за внатрешни работи – Кочани.

Целиот напис прочитајте го овде.Извор: zoom.mk

Претходна статија

„Модерна“ поефикасна против делта сојот од „Фајзер“

Следна статија

Околу 600 полициски службеници ангажирани во последното деноноќие за пожарите

Најново од Вести