Русија со нови ракетни напади врз Украина

/

Денеска Украина ја информира својата јавност дека Русија извршила нови ракетни напади, па сирените се огласија во многу делови од земјата, пишува Слободен печат.

Узбуна се слушна во Киев и поголемиот дел од Украина.

-Ракетите се лансирани, изјави портпаролот на украинските воздухопловни сили, Јуриј Ихнат, додека шефот на кабинет на претседателската канцеларија, Андриј Јермак, ги предупредија луѓето да „не го игнорираат знакот за узбуна”.

Засега нема информации за жртви или материјална штета.

Во последните недели на удар на руските сили особено беше украинската енергетска инфраструктура, а жителите често остануваа без струја и греење.Претходна статија

За хаосот во Скопје одговорни се ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски, обвини Ковачевски

Следна статија

Србија најави враќање на задолжителниот воен рок

Најново од Вести