СДСМ: Мицкоски е единствениот кој не повикува на масовна вакцинација

/

Мицкоски е единствениот кој не повикува на масовна вакцинација, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

„За СДСМ како одговорна партија, највисок приоритет е здравјето на граѓаните.

Постојано апелираме до граѓаните да се пријават за вакцинација и да ги почитуваат мерките за заштита, за да успееме заеднички да ја победиме пандемијата со коронавирусот.

Повици за вакцинација стигнуваат и од јавни личности, од политичари и лидери на политички партии… единствено Христијан Мицкоски не повикува и не ги охрабрува граѓаните да се вакцинираат.Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ беа единствените кои од прв ден на пандемијата ги кршеа мерките за заштита, блокираа изградба на модуларни болници, се потсмеваа на болните од коронавирусот.

Денес кога масовната имунизација е полн ек, наместо да повикаат граѓаните да се вакцинираат, тие поддржуваат антиваксерски протести со кои му се наштетува на здравствениот систем.

Додека сите се насочени во борба против коронавирусот, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски ќе останат запаметени дека наместо на страната на јавното здравје, биле на страна на вирусот“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Претходна статија

Сончево време со мала до умерена локална облачност

Следна статија

Нови средства за сите кои подигнале нови повеќегодишни лозови, овошни насади, ароматични растенија или медоносна флора

Најново од Вести