|

СДСМ: Потонаа нарачаните анкети, ВМРО-ДПМНЕ доживеа дебакл на изборите и пад на гласовите

Потонаа нарачаните анкети на ВМРО-ДПМНЕ, гласањето во саботата потврди дека анкетите кои си ги нарачува оваа партија немаат врска со реалноста. ВМРО-ДПМНЕ на изборите за градоначалник на општините Маврово Ростуше и Центар Жупа доживеа дебакл, a во Тетово има пад на гласовите. Со разлика од 1.300 гласа кандидатот на СДСМ и коалицијата во Маврово Ростуше го победи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, се вели во соопштението од СДСМ.

Од партијата додаваат дека ВМРО-ДПМНЕ беше поразена и во Центар Жупа, каде ги бојкотираше изборите, надевајќи се дека ќе пропаднат, но кандидатот на владејачката коалиција победи со освоени над 3.000 гласови. СДСМ и коалицијата во Центар Жупа има повеќе гласови од ВМРО-ДПМНЕ во Тетово каде што има над 80.000 гласачи.

Се покажа дека ВМРО-ДПМНЕ нема поддршка од граѓаните, а анкетите што ги нарачува неточни и погрешни, се вели во соопштението.Слични Објави