Сеул го повика Пјонгјанг на преговори на високо ниво

Откако севернокорејскиот лидер најави Ким Џонг-ун најави дека е подготвен за дијалог, Јужна Кореја им предложи на властите во Пјонгјанг од 9 јануари да започнат преговори на високо ниво. Ким Џонг-ун најави дека е можно да им дозволи на своите спортисти да учествуваат на Зимските олимписки игри во јужнокорејскиот град Пјеончанг… (Прочитајте го целиот напис овде)