Шефот на СЗО доби нов петгодишен мандат

/

Тедрос Аданом Гебрејесус е реизбран за шеф на Светската здравствена организација (СЗО) за нов петгодишен мандат, соопштено е во Женева.

Тедрос, првиот човек од Африка на чело на СЗО, немаше противници на годишното собрание на организацијата.

Честитки веднаш упати германскиот министер за здравство, кој на Твитер напиша дека Тедрос е избран со 155 гласови од вкупно 160.

– Спектакуларен резултат. Честитки, заслужено, напиша Карл Лаутербах на Твитер.Извор: zoom.mk

Претходна статија

Грчката комисија за имунизација не препорачува масовна вакцинација против мајмунски сипаници, туку само во одредени случаи

Следна статија

Во Унгарија прогласена вонредна состојба поради војната во Украина

Најново од Вести