Силно невреме во Словенија, поплавени над 500 згради во Љубљана

/

Во Љубљана синоќа за кратко време наврнаа 88 литри дожд на метар квадратен, што е нешто што се случува еднаш во 250 години, пренесуваат медиумите во регионот.

Во Словенија, по силното невреме проследено со силен дожд, поплавени се бројни згради, а само во Љубљана повеќе од 500 згради.

Дежурните служби примиле повеќе од 2.700 повици од граѓани од 20 часот до полноќ.

Улиците се под вода, како и подземните гаражи.Бројни автомобили беа уништени, луѓето беа заглавени во автомобили, во многу висока вода.

Извор: zoom.mkПретходна статија

Поранешен еврокомесар го посети Орце Камчев во затворот „Шутка“, Маричиќ вели: Многу врева за ништо

Следна статија

Мицкоски: Коалицијата ВМРО-ДПМНЕ-Алијанса за Албанците и Алтернатива ќе победи на изборите, СДСМ-ДУИ немаат што да понудат

Најново од Вести