СО НЕДЕЛИ ПЛОВЕЛЕ ПО МОРЕТО, НЕМАЛЕ ПОИМ ЗА КОРОНАВИРУСОТ

/

Брачната двојка Елена Манињети и Рајан Озборн од Манчестер, минатиот месец тргнале на пат преку Атлантикот, од Канарските Острови до Карибите.

По 25 дена на море и многу малку комуникација со надворешниот свет, кон средината на март одлучиле да се закотват на еден мал остров.

Но, кога успеале да фатат телефонски сигнал на брегот, откриле дека островот е целосно затворен и дека во светот владее глобална пандемија, а тие не знаат ништо за тоа, пишува „Њујорк пост“.

„Слушнавме уште во февруари дека има некој вирус во Кина и тоа е тоа. Немавме поим дека целиот свет е во хаос“, рече Елена.Кога се слушна за коронавирусот двојката била на море, а бидејќи имале ограничен пристап до интернет и не можеле да комуницираат толку многу со пријателите и семејството, тие не ни знаеле колку е сериозна ситуацијата.

Во моментов, Елена и Рајан се безбедни во Бекија, Сент Винсент, каде што го користат својот GPS систем за да докажат дека се во изолација речиси еден месец, јави „Би-би-си“.

Извор: Макфакс

Претходна статија

ОД 1 МАЈ КАЗНИ ОД 20 ЕВРА ЗА ГРАЃАНИТЕ И ОД 2.000 ЕВРА ЗА ФИРМИТЕ АКО НЕ СЕ НОСАТ МАСКИ

Следна статија

НАД 320 ИЛЈАДИ ПЕНЗИОНЕРИ ЌЕ ДОБИЈАТ ПЕНЗИЈА ЕДНА НЕДЕЛА ПОРАНО, ИСПЛАТАТА ЌЕ СЕ ВРШИ ЕТАПНО

Најново од Вести