|

Сончево и многу топло со температура до 30 степени, од сабота локално невреме со дожд и град

Времето денеска претежно сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од јужен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 33 до 39 степени. УВ=9

Во Скопје: Сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од јужен правец. и температура до 38 степени.

УХМР со информација дека до сабота ќе се задржи многу топло време со натпросечна температура и со умерен, а во сабота засилен јужен ветер.

Под влијание на атмосферски фронт во сабота попладне и во ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, наместа во форма на невреме со интензивен дожд за кратко време (над 20 л/м2 за 6 часа), силен ветер, поинтензивни електрични празнења и услови за појава на град.

Од недела следува посвежо време со умерен, повремено засилен ветер од западен и северозападен правец.

Во случај на појава на електрични празнења се препорачува поголема внимателност, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.Слични Објави