Српскиот претседател Александар Вучиќ во официјална посета на Хрватска

//

Под силно полициско обезбедување, српскиот претседател Александар Вучиќ престојува во дводневна официјална посета на Загреб, на покана на неговата хрватска колешка Колинда Грабар Китаровиќ, јавува МРТ.

Вучиќ и Китаровиќ разговараат за судбината на исчезнатите лица и културното богатство во Југословенската војна, соработката при апсење на осомничени воени злосторници, малцинствата, и нерешеното гранично прашање.Претходно Вучиќ изјави дека е изненаден од хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ кој бара дискусија и за воената отштета и шестмесечен мораториум на теми од билатералните односи од минатото.

Претходна статија

Средба Мицкоски-Јанша: Македонија мора да оствари реален напредок, да престане праксата на гол популизам на владата

Следна статија

Повторно судење за предметот „Тенк“

Најново од Вести