|

Столтенберг: Руската стратегија со ракетни напади врз Украина нема да успее

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, остро ги осуди новите руски ракетни напади врз Украина и денешниот бран напади врз Киев. Обидите да се лиши украинскиот народ од вода, струја и греење се намерен напад врз цивили, изјави тој за ДПА.

Русија со месеци ја граѓа украинската енергетска инфраструктура. Повеќе региони објавија ракетни напади, вклучувајќи ги Запорожје, Миколаев, Виница, Полтава, Днепротепетровск и Харков. Има извештаи и за експлозии во главниот град Киев. Наводно, воздушната одбрана била ангажирана за да се спротивстави на нападите.

Рускиот претседател Владимир Путин „се обидува … да го скрши украинскиот народ и да ја поткопа нивната поддршка за самоодбраната на Украина“, рече Столтенберг, кој оптимистички смета дека стратегијата на Путин да ја покори Украина ќе пропадне.

„Историјата всушност нè научи дека овој вид на брутални напади против цивилите не ја ослабува волјата за отпор. Наместо тоа, само зајакнува решителноста за борба“, рече тој.

Столтенберг, исто така, смета дека Путин направил голема грешка со потценувањето на решеноста на земјите од НАТО да ја поддржат Украина.

„Сојузниците на НАТО и даваат поддршка на Украина на ниво без преседан и јасно ставија до знаење дека ќе ги поддржуваме онолку долго колку што е потребно“, рече тој.

Извор: zoom.mkСлични Објави