Супер лесни, супер пријатни домашни маски за лице

/

Убавата и сјајна кожа е показател на здравјето. Кожата треба да биде негувана однадвор и одвнатре. Денес ќе ви претставиме неколку маски за лице кои што можете да си ги направите сами дома:

Маска со краставица – за сува кожа
Мала краставица изрендајте ја на ситно, измешајте ја со 1 чаша овес и 1 лажица јогурт. Нанесете ја на лицето и оставете ја да делува 30 минути. Исплакнете со топла вода.

Маска со мед – за сите типови на кожа
На влажна кожа се нанесува слој мед. Оставете да делува 5 минути. Исплакнете добро со топла, а потоа и со ладна вода.

Маска со јогурт – за мрсна кожа
Измешајте ½ чаша јогурт со 1 лажица квасец. Се нанесува на лицето со кружни масажни движења и се остава да делува 5 минути. Исплакнете со топла вода.

Маска со банана – против брчки
Изгмечете зрела банана па нанесете на кожата фин слој и оставете да делува 10 минути. Исплакнете со топла вода.

Маска со овес -за мрсна кожа
Измешајте 2 лажици овес со 1 лажица сода бикарбона додете малку вода, за да се добие паста. Нанесете ја оваа маска со масажни кружни движења на влажна кожа. Исплакнете со топла вода.Маска со лимонов сок – за сите типови на кожа
Сокот од ½ лимон измешајте го со 1 белка. Нанесете тенок слој на лицето и оставете да дејствува додека маската не почне да се суши. Измијте со топла вода.

Маска со јогурт и банана – за сува кожа
¼ банана се меша со ½ чаша јогурт и 1 лажица мед. Се нанесува на лицето, се остава да делува 10 минути и се плакне со млака вода.

Маска од краставица – за сите типови на кожа
Изрендајте 1 краставица на ситно и измешајте ја со 1 лажица шеќер. Нанесете ја маската со масажни кружни движења и оставете да делува 10 минути. Исплакнете со ладна вода. (Може да се употреби и на лактите и колената.)

Чистење – „тоник“ со грозје – за сите типови на кожа
Земете неколку зрна од грозје и пресечете ги на половина. Со внатрешноста нежно истријте ја кожата. Не правете го тоа во околуочната зона. Исплакнете со ладна вода.

Претходна статија

Малината совршена за дијабетичарите

Следна статија

Ќофтиња од црвени пиперки

Најново од Магазин