|

Тајван издаде предупредувања за тајфун

Тајфунот Саола денеска го погоди јужниот дел на Тајван, носејќи силен дожд, иако не се очекува директно да дојде на копно.

Тајван издаде предупредувања за тајфунот на копно и море, а фериботите и летовите до неколку острови и југоисточниот град Тајтунг се откажани, објави Ројтерс.

China’s Guangdong, Fujian provinces take early action as Typhoon Saola looms#News #China #TyphoonSaola #typhoon #disaster pic.twitter.com/0UP67N4MO4

— Haise (@aramaki27) August 30, 2023

Најобилниот дожд се предвидува да падне во планинските региони на округот Пингтунг на крајниот југ, каде наставата и работата денеска беа прекинати во некои општини, како и на источниот брег на Тајван.Слични Објави