ТЕЛЕШКО МЕСО СО ОРИЗ И СПАНАЌ

/

Состојки:
– 700 гр. телешко месо
– 300 гр. спанаќ
– 2 моркови
– 1 кромид
– 400 гр. домати
– 200 гр. печурки
– 1 филџан ориз
– коријандер
– сол
– црвен пипер
– 2 коцки за супа од зеленчук
– ким
– 100 мл. црвено вино
– масло

Подготовка:
Во длабок сад со масло ставете го телешкото месо, исечено на коцки заедно со зачините. Откако ќе го запржите месото додадете го виното , 2 чаши вода и една коцка за супа.

Во друг сад пржете го оризот, ситно исецканиот кромид, морковите, исечени на кругови, печурките и доматите. Ставете чаша вода за да ја покриете мешавината.Промешајте и штом ќе почне да врие, додадете го спанаќот. Мешајте 3-4 минути и потоа во смесата ставете го  телешко месо другата зеленчукова коцка и две чаши вода. Печете на умерена температура се додека не биде готово јадењето.

Претходна статија

ЛЕСЕН ТЕСТ ЗА ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛЕГЕНЦИЈА

Следна статија

ЕВЕ ЗОШТО ЛУЃЕТО НАД 40 ГОДИНИ ТРЕБА ДА ЈАДАТ МИНИМУМ ПО 3 ЈАЈЦА НА ДЕН

Најново од Магазин