|

Tретата доза на Фајзер ќе прави повеќе антитела

Фајзер и Бионтек ги доставија до американските регулатори првичните податоци од испитувањето во рана фаза за да бараат одобрение за засилена доза на нивната вакцина против Ковид, соопштија производителите, пренесе Ројтерс.

Третата доза покажува значително повисоки неутрализирачки антитела против почетниот вирус Сарс-Ков-2, во споредба со двете дози, како и против бета и многу најзаразната варијанта досега, Делта.

Фајзер соопшти дека ефикасноста на вакцината опаѓа со текот на времето. Некои држави, како Израел, веќе ги започнаа плановите за давање трета доза. Меѓутоа, одлуката на неколку богати земји да купат засилувачи предизвика бес кај здравствените активисти и СЗО, која повикува на мораториум на трета доза, барем до септември.

Извор: zoom.mk

Слични Објави