ТРИ ИЛИ ПОВЕЌЕ ФИЛЏАНИ НА ДЕН ОД ОВОЈ ПИЈАЛОК ЌЕ ГО ЗАШТИТАТ ВАШИОТ ЦРН ДРОБ ОД ПРОБЛЕМИ

/

Една нова студија покажа дека три или повеќе филџани на ден од еден пијалок го штитат вашиот црн дроб од многу сериозни проблеми. Повеќе од 14.000 луѓе учествувале во експериментот во период од 26 години. Резултатите од студијата, презентирани на годишната конференција на Boston American Nutrition Society, покажаа дека луѓето кои го пијат овој пијалок три или повеќе пати дневно, е помалку веројатно дека ќе бидат хоспитализирани за заболување на црниот дроб.

„Љубителите на кафето имаат помал ризик од заболување на црниот дроб”, рече директорот на студијата Маријана Ласо од Универзитетот Џон Хопкинс во Балтимор.

Ставот дека пиењето кафе е добро за црниот дроб, не е нов, вели експертот за болести на црниот дроб д-р Дејвид Бернштајн од Медицинскиот институт Финстеин во Менхетн, Њујорк.

Претходна статија

НЕМАТЕ НИКАКВА ШАНСА ДА ПОЗНАЕТЕ КОЈ ОД ПРЕДМЕТИТЕ Е ВИСТИНСКИ, А КОЈ НАЦРТАН АКО…

Следна статија

ЕДНА Е МАЈКА (ФОТО)

Најново од Магазин