ТУРЦИЈА ПОЧНА СО КРВНА ПЛАЗМА ДА ГИ ЛЕКУВА ЗАБОЛЕНИТЕ ОД КОВИД 19

/

По првпат во Турција, Медицинскиот центар „Тургут Озал“ при Универзитетот зеде плазма од излечен пациент со Ковид-19, користејќи метод наречен плазмафереза ​​и го примени на друг пациент, кој е во многу сериозна состојба во одделот за интензивна нега, рече тој, пренесува Плусинфо.

Универзитетот во Источна Турција започна со користење на крвна плазма за пасивно да ги имунизира пациентите заразени со новиот коронавирус, јави агенцијата Анадолија.

Третманот се изведува со земање плазма од пациент кој се опоравува од Ковид-19, и кој веќе е негативен за коронавирус, објасни ректорот на универзитетот Иниону Ахмет Кизлај, во округот Малатија.– По првпат во Турција, Медицинскиот центар „Тургут Озал“ при Универзитетот зеде плазма од излечен пациент со Ковид-19, користејќи метод наречен плазмафереза ​​и го примени на друг пациент, кој е во многу сериозна состојба во одделот за интензивна нега, рече тој.Претходна статија

ФИЛИПЧЕ ДО МЕДИЦИНСКИТЕ ЛИЦА: „БИДЕТЕ ГОРДИ НА ТОА ШТО ГО РАБОТИТЕ, ЗНАЧАЈНИ СТЕ ЗА СЕКОЈ ЕДЕН ОД НАС“

Следна статија

НОВИ ЖРТВИ НА КОВИД-19 ОД КУМАНОВО, ЛАБУНИШТА, ЧЕЛОПЕК И ШТИП

Најново од Вести