|

Украина: Тешка ноќ во Херсон, загина жена

Едно лице загина, а неколку се ранети за време на тешката ноќ и руското гранатирање на Херсон, изјави гувернерот Олександер Прокудин.

Во нападите на станбени зони загина 59-годишна жена, а повредени се двајца спасувачи и една 93-годишна жена.

Украина повторно го освои Херсон и делови од околниот регион со исто име во ноември минатата година, по неколкумесечна руска окупација.Слични Објави