|

Ураганот Хилари дојде до копното во Калифорнија – првата тропска бура во државата по 84 години

Жителите на југозападниот дел на САД се подготвуваат за обилни дождови и потенцијално катастрофални поплави бидејќи ураганот Хилари се очекува да го погоди регионот. Тропската бура ќе започне утре и ќе трае до следната недела.

Хилари, ураган од четврта категорија, се приближува до брегот на полуостровот Баха Калифорнија во Мексико со ветрови од 209 км/ч, соопшти Националниот центар за урагани. Се очекува јадрото на ураганот вечерва да помине во близина на полуостровот, а потоа да ослабне во тропска бура додека се приближува кон САД и јужна Калифорнија, пишува Си-Ен-Ен.

Ова е прво предупредување за тропска бура во Калифорнија во последните 84 години. Како што напредува Хилари, до почетокот на следната недела се предвидуваат обилни врнежи од југозапад, со најинтензивни услови во недела и понеделник.

Невремето може да донесе дожд по една година во делови од Калифорнија, Невада и Аризона.

First hurricane to hit California since 1939 on the way Hurricane Hilary will hit Las Vegas on Sunday and Monday#HurricaneHilary pic.twitter.com/BQhZI8pHGu

— Akıncı (@Aknc35624923) August 19, 2023

Националниот центар за урагани предупреди дека силните ветрови и дожд ќе започнат многу пред Хилари да ја погоди Калифорнија. Во пресрет на невремето, властите ширум регионот почнаа да се подготвуваат за опасните услови на патиштата, соборената електроенергетска инфраструктура и опасните поплави, јавува Си-Ен-Ен.

Гувернерот на Невада Џо Ломбардо вчера најави дека 100 војници на Националната гарда ќе бидат распоредени во јужниот дел на Невада, кој може да биде погоден од значителни поплави.

Американскиот претседател Џо Бајден на вчерашната прес-конференција рече дека Федералната агенција за управување со вонредни состојби има однапред позициониран персонал и резерви за одговор во Јужна Калифорнија или други делови од регионот доколку е потребно.

Ако Хилари стигне до Калифорнија како тропска бура, тоа ќе биде прва таква бура во државата по речиси 84 години, според Националната океанска и атмосферска администрација.

Делови од Јужна Калифорнија се соочуваат со висок ризик од прекумерен дожд. Ова ниво на ризик е исклучително ретко. Од 2010 до 2020 година, високи ризици биле издадени во просек помалку од 4 проценти од деновите годишно. покажува истражувањето на Центарот за временска прогноза.

 

Поради значителната закана, државата подготви екипи за спасување на вода. Кабинетот на гувернерот на Калифорнија Гевин Њусом вчера соопшти дека персоналот на Националната гарда на Калифорнија е подготвен и опремен да се бори против поплавите. Екипите за одржување на автопатот ќе бидат вработени и деноноќно за да помогнат во безбедноста на патиштата, соопшти канцеларијата на гувернерот.

Јужна Калифорнија Едисон, која снабдува повеќе од 15 милиони луѓе во регионот, во четвртокот рече дека Хилари ќе влијае на голем дел од нејзината услуга. Компанијата соопшти дека се подготвува да одговори на прекините на електричната енергија, но ги повика жителите да спакуваат батериски светилки. преносливи полначи за батерии, итн.

Подготовки за урагани во Сан Диего
Бидејќи заедницата на бездомници е особено изложена на ризик од поплави, официјалните лица во Лос Анџелес и Сан Диего велат дека се на терен и нудат привремено засолниште. Одделот на шерифот на округот Лос Анџелес соопшти дека исто така ги мапира ризичните населби и обезбедува воздушни предупредувања за бура.

Сан Диего, исто така, ги помина последните неколку дена расчистувајќи ги одводите за бура, расчистувајќи улици и подготвувајќи опрема, изјави вчера градоначалникот Тод Глорија, според Си-Ен-Ен.

Слични Објави