УТРЕ ПОЧНУВА СУДЕЊЕТО ЗА „РЕКЕТ“

Во Кривичниот суд во Скопје утре треба да се одржи првото рочиште за случајот „Рекет“ во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и Зоран Милевски – Кичееч.

Во домашен притвор се обвинети Катица Јанева и Зоран Милевски – Кичеец, додека првообвинетиот Бојан Јовановски кој беше хоспитализиран во Градската општа болница „8-ми Септември“ во текот на вчерашниот ден е вратен во КПУ Затвор-Скопје каде што издржува мерка притвор.

Во меѓувреме, Апелацискиот суд денеска треба да одлучи дали тој и натаму ќе остане во притвор. Неговиот адвокат Сашо Дуковски бара да биде пуштен од затвор заради неговата здравствена состојба.