|

(Видео) Бурата Киаран на прагот на Европа: една земја веќе е на удар, издадени повеќе од 70 предупредувања за поплави

На Европа и се заканува големо невреме и поплави. Бурата Киaран веќе почна да зафаќа делови од Ирска, што ја натера полицијата да ги предупреди луѓето да не патуваат, додека официјалните лица издадоа предупредувања за временски услови за областите низ Велика Британија.

Follow us on TikTok @TheLiberal.ie
M1 motorway is flooded at the border – all caused from lack of dredging and draining. Nothing to do with “climate change” #StormCiaran pic.twitter.com/2dpiDrxm4s

— TheLiberal.ie (@TheLiberal_ie) October 31, 2023

Метеоролошката канцеларија издаде предупредување за обилни врнежи во поголемиот дел од југоисточниот дел на Северна Ирска.

Предупредувањето стапи на сила во понеделник во 21:00 часот и е продолжено до вторник до 9:00 часот. Националната метеоролошка служба прогнозираше дека силен дожд ќе предизвика поплави и прекин на транспортот, а жолтото предупредување го покрива остатокот од Северна Ирска.

Kilkeel Harbour this morning.

A flow coming down the river that has never been seen before, resulting in boats destroyed, and others being sunk. #Kilkeel #StormCiaran pic.twitter.com/YueAawQznA

— Richard Mckee (@mckee1690) October 31, 2023

Веќе се пријавени големи поплави во округот Даун. Избил градскиот канал кај брегот, додека патиштата во другите делови на градот биле затворени поради поплави.

На север, во Дромантин, околу 100 овци претходно мораа да бидат спасени откако останаа заглавени во поплавеното поле. Метеоролошката служба предупреди дека ќе наврнат од 25 до 50 милилитри дожд, а на повисоките места можна е и до 100 милилитри.

Latest charts for #StormCiarán and many models keep the heavy rain just South of Ireland but one has it still catching Southern counties. Small subtle changes still likely before he approaches tomorrow night. pic.twitter.com/7kaYrs7CKA

— Carlow Weather (@CarlowWeather) October 31, 2023

Одделот за инфраструктура во Стормонт соопшти дека полицијата ги предупредува луѓето да не патуваат додека е на сила предупредувањето за времето.

„Овие предупредувања следат по екстремно влажниот викенд каде што веќе се појавија поплави на многу патишта. Постојаните услови за дожд на заситената почва неизбежно ќе доведат до полокализирани поплави. Можно е застој во сообраќајот, а граѓаните се замолуваат да размислат за нивните патувања и да внимаваат доколку патувањето е неопходно“, велат од одделот.

Storm Ciarán will affect parts of France , the UK , and northern Spain with damaging winds, heavy rain and flooding. #StormCiarán #Ciarán #floods #flooding
Zoom Earth pic.twitter.com/pQtXfkOCvP

— Disaster Tracker (@DisasterTrackHQ) October 31, 2023

Ирската полиција предупреди дека силниот дожд ќе доведе до големи поплави и затоа бара од јавноста да преземе одредени чекори за да се минимизира потенцијалниот ризик.

„Ве молиме, доколку е можно, останете дома и не патувајте освен ако е потребно. Доколку возите внимавајте на брзината“, велат од полицијата.

Агенцијата за животна средина издаде повеќе од 70 предупредувања за поплави низ Велика Британија, додека Метеоролошката канцеларија издаде жолти предупредувања за дожд од понеделник до четврток.Слични Објави