ВИДЕО: Демонстранти го пробија полицискиот кордон пред седиштето на ДУИ, бараат правда и оставки за пожарот во модуларната болница

/

Денеска во Тетово се одржува протест, со кој се бара од надлежните целосно расчистување на случајот со пожарот во модуларната болница во која загинаа 14 лица.

Демонстрантите протестот го почнаа од плоштадот, потоа се упатија до зградата на Општина Тетово, која беше погодена со јајца. Продолжија и пред седиштето на ДУИ во Мала Речица каде имаше полициски кордон, кои не дозволуваше да се приближат до објектот, но тие го пробија.

Демонстрантите фрлаа јајца кон канцелариите на ДУИ во Тетово и извикуваат „Али предавник, Али предавник

Најпрво на плоштадот беа засадени 14 дрвца, во чест на 14-те загинати од модуларната болница.

Демонстрантите побараа од германските експерти целосна анализа за да се утврди што го предизвикало пожарот на 8. септември во 21 часот.Видеото погледнете го овде.

Извор: zoom.mk

Претходна статија

Третата доза на Фајзер значително ја зголемува заштитата кај оние над 60 години

Следна статија

Пендаровски: Со моето семејство ја исполнивме граѓанската должност, податоците од пописот ни се потребни за креирање политики

Најново од Вести