|

(Видео) Голема експлозија на Крим; Украина: уништивме руски ракети

Украинското Министерство за одбрана синоќа соопшти дека во голема експлозија во кримскиот град Џанкој уништило крстосувачки ракети кои биле наменети за руската Црноморска флота.

Конкретно, некои украински официјални лица тврдат дека во експлозијата биле уништени ракетите „НК калибар“, кои руските бродови често ги користеле за да гаѓаат цели во Украина.

Советникот на Министерството за внатрешни работи, Антон Герашченко, сподели видео на социјалните мрежи за кое тврди дека ја прикажува градската железничка станица, на која се гледа голема експлозија проследена со облак чад. Не може самостојно да се потврди неговата објава.

Russian cruise missiles “Kalibr NK” were destroyed in Dzhankoi, Crimea, during their transportation by rail – @DI_Ukraine

It is reported that this video is from Dzhankoi. The voice says it’s the train station area. pic.twitter.com/9UXMe2aKNR

— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) March 20, 2023

„ Со мистериозниот „банг“ продолжи процесот на демилитаризација на Русија и подготовка на украинскиот полуостров Крим за деокупација“, изјавија украинските власти на „Телеграм“.

Овие експлозии се случија на околу 140 километри зад линијата на фронтот, што го отвора прашањето како тие се случија. Рускиот гувернер на окупираниот Крим, Сергеј Аксјонов, во понеделникот изјави дека имало некаков напад врз Џанкој, но не објасни за што се работи.

⚡️Dzhankoy, Crimea.

Holy shit. pic.twitter.com/bwEk8ZGOjW

— War Monitor (@WarMonitors) March 20, 2023

Според него, оштетено е само едно домаќинство, а едно лице е повредено.

Од друга страна, каналите „Телеграм“ на руски корисници пишуваат дека можеби се работи за напад со дрон.

Експлозијата во ноември минатата година предизвика голема штета на мостот што го поврзува Крим со руското копно, едно од најголемите воени понижувања со кои се соочи рускиот претседател Владимир Путин откако нареди инвазија на Украина.

Слични Објави