(ВИДЕО) ПАЃАЛ ГРАД ВО ОБЛИК НА КОРОНАВИРУС: ПАНИКА МЕЃУ ГРАЃАНИТЕ, НО ЕКСПЕРТИТЕ ИМААТ ОБЈАСНУВАЊЕ

/

Граѓаните на Монтеморалес во Мексико доживеале вистински шок кога виделе дека од небото паѓа град кој според обликот многу потсетува на коронавирусот, пренесува Плусинфо.

На социјалните мрежи веднаш се појавиле фотографии од „чудниот град“ за веднаш започнале да кружат и теории на завари како тоа се случило.

Според една теорија, тоа е „Божји знак“ чин со кој Бог сака да им каже на луѓето да останат дома?!

Други пак сметаа дека градот е „сублиминална порака од нашиот творец“??Метеорологот при Светската метеоролошка организација, Хозе Мигуел Винас ги демантира овие теории и вели дека градот изгледал „сосем нормално“.

-За време на бура градот добива специфичен облик и акумулира слоеви од лед на краевите. За време на силните бури кога градот станува по голем поголем дел од зрната се спојуваат и удираат едни во други , што влијае на создавањето на шилци под лед, истакнал метеорологот Винас, пренесе „Дејли мејл“.

Претходна статија

РЕКОРДНИ 20.000 НОВОЗАРАЗЕНИ СО КОВИД-19 ЗА ЕДЕН ДЕН ВО БРАЗИЛ

Следна статија

ПРЕКИНУВАЊЕТО НА АМЕРИКАНСКОТО ФИНАНСИРАЊЕ НА СЗО ЌЕ ГИ ПОГОДИ НАЈСИРОМАШНИТЕ

Најново од Вести