|

Сателитските снимки од Карибите го покажуваат степенот на катастрофата: „Сè е избришано“

Шест лица загинаа на југоисточниот дел на Карибите кога ураганот Берил, најсилниот од ваков вид досега забележан во овој период од годината, предизвика хаос на неколку острови.

Берил, кој беше привремено надграден на „потенцијално катастрофална“ категорија 5 – највисоко ниво – во понеделникот вечерта, оттогаш благо ослабна, соопшти во вторникот попладне Американскиот Национален центар за урагани (NHC). Со максимални ветрови од 250 километри на час, Берил сега се враќа во категоријата 4, иако веднаш под прагот од 251 км/ч за категорија 5, според NHC.

Берил во понеделникот наутро падна на копното на југоисточниот карипски остров Кариаку, кој е дел од Гренада, како ураган од четврта категорија. Невремето ги опустоши островите Кариаку и Петит Мартиник во Гренада, уништувајќи домови и прекинувајќи ги електричните и комуникациските линии. Соседните островски држави, вклучувајќи ги Сент Винсент и Гренадини и Света Луција, беа погодени од обилни дождови и силен ветер.

Бројот на потврдени смртни случаи од ураганот се искачи на шест, тројца се пријавени во Гренада, двајца во Венецуела и еден во Сент Винсент и Гренадини. Невремето особено тешко ја погоди земјата Сент Винсент и Гренадините, изјави премиерот Ралф Гонсалвес.

„Ураганот дојде и отиде, и остави многу уништувања по него“, рече тој.

На еден остров во архипелагот Гренадини, островот Унион, 90 отсто од домовите се „сериозно оштетени или уништени“, додаде тој.

Најлошото можеби сè уште не е завршено бидејќи се очекува Берил да донесе „опасни по живот ветрови и бури на Јамајка во среда и Кајманските острови во среда навечер и четврток“, се вели во најновото предупредување на NHC.

Слични Објави