|

(Видео) Спасено петгодишно девојче, седум часа чекало помош под урнатините

Петгодишно девојче е спасено од урнатините седум часа по земјотресот, јавуваат турските медиуми.

Малата Ајсе живеела со своите мајка, татко и брат во шесткатница во градот Кахраманмараш. Кога земјотресот ја погоди областа, зградата се урна, а семејството остана заробено под урнатините.

Сите беа живи. Мајката, која е учителка, успеала да испрати групна порака до колегите и да повика помош. Потоа повеќето од нив отишле да му помогнат на семејството на својата колешка.

Мајката, таткото и синот биле спасени рано утрото, но не било лесно да се стигне до девојчето Ајса. Со неа можело да се разговара, а таа во еден момент рекла дека е добро.

Седум часа подоцна, малото девојче било извлечено од урнатините. Ја ставиле на носилка и ја однеле во брзата помош. Според локалните медиуми, таа цврсто го држела за рака својот татко цело време додека ја носеле во итната медицинска помош.

Веднаш по извлекувањето на девојчето дошло до новиот силен земјотрес, кој предизвикал паника и уривање на блиската зграда.

„Со свои раце ископавме за да ги извлечеме мајката, таткото и синот. А тоа го направивме и за малата Ајса. Успеавме да ја извлечеме. Штом слушнав што се случи, влеговме во автомобилот и побрзавме овде“, рече една вработена наставничка со мајката на Ајсе и која помогна во спасувањето.Слични Објави