| |

(Видео) Трендафилов: Предвремени избори значат хаос во РСМ и српска дестабилизација на Балканот

Евентуалните предвремени избори во РС Македонија би биле резултат на неподготвеноста на Скопје да ги спроведе реформите за кои презеде одговорност.

Во исто време, српското влијание во РСМ и во Западен Балкан расте. Безбедносниот сектор на Северна Македонија одржува блиски врски со српското разузнавање. И покрај сето ова, можна е перспектива за подобрување на односите меѓу Бугарија и РС Македонија.

Ова во интервју за БГНЕС го изјави поранешниот портпарол на македонската влада, Ѓорѓи Трендафилов. Тој е поранешен пратеник и општественик во Република Македонија.

Трендафилов гледа два главни мотиви зад желбата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за „избори по секоја цена“. Од една страна, опозицијата се надева дека резултатите од евентуалното гласање ќе и овозможат да ја преземе контролата врз извршната власт. Од друга страна, Трендафилов изрази сомнеж дека владејачката партија и опозицијата имаат обострана корист од неусвојувањето на уставните измени. Станува збор за тоа дека едни предвремени избори може да се искористат како механизам за одложување на реформите што РСМ се обврза да ги спроведе. Во конкретниот случај тоа се уставните измени.

Според Трендафилов ова одбивање да се измени основниот закон е отворање на „портата на хаосот“.

„Во последните 30 години независност, македонското општество беше изложено на политички иницијативи чија основна филозофија беше дека колку повеќе се создава хаос, толку е поголем профитот за политичарите. „За жал, последиците од одложувањето на клучните одлуки ќе произведат, или веќе произведуваат, последици чии размери никој не може да ги одреди“, рече Трендафилов.

Поранешниот пратеник изрази мислење дека ваквото одложување е беспредметно и дека владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ имаат сериозна одговорност кон македонското општество, во врска со исполнувањето на условите од т.н. „Француски предлог“.

Како фактор кој придонесува за избувнувањето на „хибридна војна“ во РСМ, Трендафилов го посочи Белград. Тој истакна дека српскиот претседател Александар Вучиќ ужива исклучителна популарност во Северна Македонија. Дел од оваа кампања за дезинформации се и меѓусебните напори на власта и опозицијата да ги претстават уставните измени како единствен проблем на македонското општество.

„Доколку промената на уставот се тргне од дневен ред, остануваат проблемите со нефункционалниот здравствен систем, пропаѓањето на образовниот систем, инфраструктурните проекти итн. Овие прашања немаат апсолутно никаква врска со уставните измени. На крајот на краиштата, овие промени не можат да бидат главното прашање, со оглед на тоа што ништо друго во државата не функционира“, коментира Трендафилов.

Поранешниот портпарол на Владата на РСМ предупреди дека српското влијание во Северна Македонија се зголемува. Еден таков пример е практиката да се организира автобуски превоз од РСМ до Белград за да се обезбеди потребната поддршка за митинзите на Вучиќ. Трендафилов истакна дека сериозната поддршка на граѓаните на РСМ за Вучиќ се должи на немањето силен, локален политички субјект.

„Македонците го прават најлошиот можен избор со тоа што му веруваат на надворешен политички лидер кој на ниту еден начин не е поврзан со нивната земја“, додаде тој.

Во однос на проектот „Српски свет“, Трендафилов изрази мислење дека тоа е иницијатива на Белград, чија цел е да ги дестабилизира земјите од Западен Балкан, а поконкретно Северна Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина.

Според Трендафилов, Вучиќ патува низ овие земји, изразувајќи го својот добар однос кон нив, а во исто време Белград си дозволува крајно неприфатливи постапки. Како таков пример професорот посочува дека истиот тој Вучиќ години наназад ја повлече целата амбасада на Република Србија во Скопје.

„Во дипломатијата, тоа значи дека ќе има војна следниот ден. По неполна недела, српскиот дипломатски персонал се врати, но македонското општество никогаш не доби одговор што се случи толку драматично за Вучиќ да преземе ваков драстичен потег“, додаде Трендафилов.

Тој се фокусираше на периодот 1998-2001 година, кога беше портпарол на Советот на министри и го откри местото од каде Скопје добил информација дека во Македонија се подготвува граѓанска војна.

„За македонското општество не е тајна дека информациите доаѓаа од разузнавачките служби на соседна Србија. И за време на владеењето на Лубчо Георгиевски односите меѓу службите на Македонија и Србија постоеја и би рекол дека биле пријателски. И тогаш, како и сега, особено по нашиот влез во НАТО, врските што постојат во безбедносниот сектор не се сменија. Напротив, тие се функционални и секојдневни“, рече Трендафилов.

Како пример за такви блиски односи, тој посочи дека за време на пандемијата имало случаи во кои претставници на македонскиот безбедносен сектор се сликале со шефот на српското разузнавање Александар Вулин.

БГНЕС потсетува дека Вулин е санкциониран од САД поради вмешаност во нелегални набавки на оружје, трговија со дрога и злоупотреба на службената положба.

Трендафилов ги коментираше обидите за провокации на РСМ кон Бугарија. Според него, властите во Скопје никогаш немале намера да го спроведат билатералниот договор што во 2017 година го потпишаа владите на Бојко Борисов и Зоран Заев.

Немањето волја да се направат промени кои произлегуваат од предметниот договор може да се гледа како провокација“, рече Трендафилов.

Во однос на идните односи меѓу Бугарија и РСМ, професорот изрази оптимизам.

„Мислам дека и во двете земји има доволно демократски, експертски, нормален капацитет, кој ќе овозможи решавање на сите оние проблеми што се појавија во последните години. Сè уште има луѓе со добра волја кои би сакале што побрзо да се реши проблемот“, изјави Трендафилов.Слични Објави