(ВИДЕО) ВО КИЧЕВСКОТО СЕЛО СРБИЦА ПРОНАЈДЕНА ГОЛЕМА КОЛИЧИНА НА ОРУЖЈЕ-ПРИВЕДЕНИ ДВЕ ЛИЦА

//

„На 10.11.2020 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во координација со Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал ,ОВР Кичево и ОВР Гостивар приведоа две лица од кичевското село Србица и запленија поголема количина на оружје.

Имено врз основа на претходна обезбедена наредба за претрес на дом од Судија на претходна постапка од Основен суд Кичево се извршени претреси во дом и помошни простории на Х.И. (27) и А. И.(52), син и татко,  во с. Србица. При претресите пронајдени и одземени се четири автоматски пушки „калашников“,  две полуавтоматски пушки, две пушки, седум рамки за автоматска пушка со куршуми, 12 пиштолски рамки со куршуми, пушкомитролез со добош за муниција ,два митралеза од кои еден митралез марка М 53, а другиот е протиавионски DSK 12,7 mm со постолје ,цевка од тежок митролез, нож бајонет, седум пиштоли, револвер, над 3500 куршуми 11 рачни бомби со запалка, три рачни бомби без запалка, прибор за чистење оружје, футроли, маскирни ранци, маскирни елеци, двогледи и други предмети. Мерките и активностите за расчистување на овој случај продолжуваат и во текот на денешниот ден, а против лицата ќе бидат поднесени соодветни кривични пријави и ќе бидат предадени на јавното обвинителство“, стои во соопштението на МВР.Претходна статија

„ПОЕТОТ“ САМКА ИБРАИМОВСКИ ЌЕ БИДЕ В.Д. ЗАМЕНИК ДИРЕКТОР ВО „МАКЕДОНИЈА ПАТ“

Следна статија

ЈПКД МАВРОВО: ЗЕМЈОТРЕСОТ ЈА ЗАМАТИ ВОДАТА, НЕМОЈТЕ ДА ЈА ПИЕТЕ!

Најново од Вести