|

(Видео) Во Турција е спасен маж кој поминал 278 часа под урнатини

Спасувачките екипи денеска од под урнатините го извлекоа 45-годишниот Хакан Јасиноглу кој помина 278 часа под урнатините од разорните земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, што во понеделникот на 6 февруари ги погодија јужните делови на Турција, јавува Anadolu Agency.

45-year-old man rescued from rubble in Hatay, more than 278 hours after initial tremor struck southern Türkiye https://t.co/lHTJykfNPu pic.twitter.com/HpLwtygU1b

— ANADOLU AGENCY (@anadoluagency) February 17, 2023

Спасувачите го предале Јашиноглу на медицинските екипи, кои му укажале прва помош и го пренеле во болница.

Бројни спасувачки тимови се уште упорно трагаат по луѓето затрупани во урнатините на зградите по земјотресот во кој загинаа најмалку 42.000 луѓе на југот на Турција и во пограничните области на Сирија.Слични Објави