(ВИДЕО) Заев и Димитров во Тирана на средба со Ангела Меркел

Владината делегација, предводена од премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи пристигна во работна посета на Тирана, на покана на германската канцеларка Ангела Меркел.

Во попладневните часови премиерот Заев, како што информираат од владината прес-служба, ќе има и одвоена билатерална средба со канцеларката Меркел на која ќе се разговара за трговската размена помеѓу двете земји, политичките околности за понатамошното проширување на ЕУ и иницијативата Отворен Балкан чија главна цел е забрзана интеграција на регионот во Европската Унија.

Канцеларката Меркел во рамки на својата посета на Западен Балкан организира работен ручек со лидерите на земјите од регионот, на кој главна тема ќе биде регионалната соработка.

Претходна статија

Првпат во Македонија на Клиниката за ортопедија е извршена операција на 17 годишно момче со тумор на десната подлактица

Следна статија

Седум од вкупно 12 спасени пациенти во пожарот во модуларната болница во Тетово пуштени дома

Најново од Вести