|

Вкупно 15 починати, нови 269 заразени со ковид од 3.449 тестирања

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.449 тестирања, а регистрирани се 269 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 142, Битола – 17, Охрид –16, Кавадарци и Струмица – по 14, Прилеп – 13, Велес – 9, Штип и Ресен – по 7, Валандово – 5, Тетово и Крива Паланка – по 4, Гевгелија и Неготино – по 3, Куманово, Радовиш, Богданци и Демир Хисар – по 2, Свети Николе, Берово и Крушево – по 1.

Регистрирани сe 353 оздравени пациенти од: Скопје – 165, Прилеп – 30, Битола – 29, Кавадарци – 24, Куманово – 12, Охрид – 11, Радовиш – 10, Велес – 9, Струмица и Валандово – по 7, Штип, Гевгелија, Неготино и Демир Хисар – по 6, Кочани – 5, Крива Паланка, Богданци и Кичево – по 3, Ресен, Тетово, Берово, Струга, Делчево, Пробиштип, Кратово, Македонски Брод, Македонска Каменица, Демир Капија и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 2 починати лица од Скопје (73г и 84г) и по едно починато лице од Велес (71г), Свети Николе (71г), Кавадарци (69г), Берово (68г) и Радовиш (73г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 8 лица, починати во период од 29.11-19.12.2021 година. Починатите
лица се од Скопје (2), Прилеп (1), Куманово (1), Битола (1), Кочани (1), Делчево (1) и Тетово (1). Починатите лица се на возраст од 57г до 93г. Од пријавените, 2 лица се починати во болнички услови, а 6 лица се починати во домашни услови.

Направени се 3.449 тестови преку: ИЈЗ-265, ЦЈЗ Скопје-70, ЦЈЗ Битола-87, ЦЈЗ Прилеп-54, ЦЈЗ Тетово–6, ЦЈЗ Куманово-69, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–159, Жан Митрев (Филип Втори)-65, Авицена-153, Биотек-160, Систина-70, лабораторија Лаор-134, Синлаб-18, Ремедика-17, Плодност–52, Генеа-14, Никоб лаб-358, ВФВ Медикал-55, Ели Медика-74, Ројал Медика–29, Спектра-ММ-13, Рапид Лаб–15, Жан Митрев Струмица–26, Нова Лаб Дијагностика–4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.464.

Досега во земјата се направени вкупно 1.562.088 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 222.333, бројот на оздравени пациенти е 209.291, на починати е 7.868, а бројот на активни случаи изнесува 5.174.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 97592, Активни случаи 2545
Куманово 13077, Активни случаи 116
Тетово 11408, Активни случаи 80
Прилеп 10671, Активни случаи 358
Битола 9110, Активни случаи 372
Гостивар 8077, Активни случаи 20
Велес 7471, Активни случаи 167
Кавадарци 7341, Активни случаи 232
Охрид 6720, Активни случаи 229
Штип 6719, Активни случаи 105
Струмица 6249, Активни случаи 131
Кичево 4300, Активни случаи 77
Кочани 4084, Активни случаи 50
Струга 3919, Активни случаи 21
Гевгелија 2895, Активни случаи 95
Неготино 2624, Активни случаи 44
Свети Николе 2150, Активни случаи 45
Крива Паланка 1949, Активни случаи 60
Ресен 1837, Активни случаи 81
Радовиш 1802, Активни случаи 46
Берово 1477, Активни случаи 15
Делчево 1460, Активни случаи 54
Дебар 1457, Активни случаи 1
Виница 1175, Активни случаи 19
Пробиштип 1138, Активни случаи 15
Валандово 1019, Активни случаи 67
Кратово 790, Активни случаи 11
Богданци 675, Активни случаи 30
Демир Хисар 637, Активни случаи 28
Крушево 604, Активни случаи 23
Македонски Брод 520, Активни случаи 14
Македонска Каменица 429, Активни случаи 21
Демир Капија 427, Активни случаи 0
Пехчево 357, Активни случаи 1
Дојран 173, Активни случаи 1Слични Објави